Pokrycie dachowe zimą

Przed zimą robimy przegląd systemu grzewczego, zabezpieczamy elewację, ale bardzo rzadko sprawdzamy stan pokrycia dachowego. Kto ostatnio z nas tu obecnych był jesienią na strychu i sprawdzał czy nic nie przecieka? Kto z kolei sprawdzał stan rynien i odpływów?
Wśród pokryć dachowych najbardziej popularne są te wykonane z blachy (najczęściej blachodachówka) oraz dachówki (ceramiczna, betonowa). Każde z pokryć musi być zadbane i co jakiś czas czyszczone, do wydłuża jego żywotność i trwałość. Zdecydowana większość Polaków ze względu na niską cenę przy przełożeniu na ładny wygląd wybrało blachodachówkę. W przypadku jej konserwacji bardzo ważne jest coroczne sprawdzanie jej szczelności i jakości. Wszelkie przecieki należy bezwzględnie likwidować, gdyż może się to skończyć wymianą całego uszkodzonego elementu. Miejscami najbardziej newralgicznymi są okolice komina, okien dachowych oraz wszelkie załamania i obróbki. Miejsca, gdzie pojawia się korozja należy oczyścić oraz zamalować specjalną farbą zaprawkową, rzecz jasna w kolorze pokrycia.
Dodatkowo warto wspomnieć o myciu blachodachówki. Większość producentów wspomina o okresie przynajmniej 5 lat, gdyż po tym okresie powłoka może ulec uszkodzeniom z racji różnych substancji zawartych w powietrzu (a zmieszanych z deszczem). Odnośnie dachówki, to konserwacja tego pokrycia nie jest trudna, myć można opcjonalnie, aby ta zachowała estetyczny wygląd. Warto usuwać wszelkie mchy, które mogą zmniejszać jej szczelność.
Czyszczenie rynien
Bardzo ważnym elementem pokrycia dachowego jest orynnowanie. Koniecznie należy przejrzeć jego stan, gdyż zapchane rynny w połączeniu z gromadzącą się wodą oraz ujemnymi temperaturami to proszenie się przyszłe nieszczelności i kosztowne remonty elewacji. Niestety przelewające się rynny mogą powodować, że woda będzie spływać po ścianach, a następnie w nie wnikać. Może się to przyczynić do powstania pleśni oraz grzybów. Należy zatem usunąć wszelkie nagromadzone liście i gałęzie, które mogą spowodować niedrożność i zastój wody.
Do czyszczenia rynien należy używać wody pod dużym ciśnieniem (nie wolno używać drapaków i innych szczotek) co pozwoli szybko pozbyć się zanieczyszczeń, a jednocześnie sprawdzić ich szczelność